انتخاب صفحه

آموزش جامع نظارت بر تاسیسات گاز ساختمان

بخش ها: 3
سطح: پیشرفته
مدرس: مهندس نوید خادم زاده
کد فایل: NNK1200
مدت زمان: 1 ساعت 20 دقیقه

نوید خادم زاده : استاد دانشگاه / مهندس طراح و ناظر سازمان نظام مهندسی ساختمان/ بازرس گاز

تالیف گروهی ، پشتیبانی تلفنی

برنامه ریزی ، تدریس و بازبینی فیلم ها توسط گروهی از اساتید و دانشجویان انجام میشود تا خطاهای احتمالی را به حداقل برسانیم. همچنین در پاسخ به سوالات شما گروهی از متخصصین به شما کمک می کنند.

دانلود آنی/ ارسال سریع

لینک های دانلود بلافاصله پس از ثبت سفارش به پنل کاربری شما اضافه می شود و لینک دانلود به ایمیل شما هم ارسال میشود در صورت خرید پستی ارسال پستی به همراه کد رهگیری مرسوله در اولین ساعت اداری روز انجام می شود

بازگشت وجه در صورت نارضایتی

دوره ها در آموزش برتر به صورت گروهی مورد بازبینی قرار می گیرد. همچنین از کیفیت دوره های ارائه شده در آموزش برتر مطمئن هستیم در صورت نارضایتی وجه واریزی شما با احترام برگشت داده می شود.

نظارت بر حسن اجرای لوله کشی گاز ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی تا حداکثر مصرف 100 مترمکعب بر ساعت بر عهده مهندسین ناظر گاز می باشد و مهندسین دارای پروانه اشتغال سازمان نظام مهندسی ساختمان با حضور در پروژه های اجرای لوله کشی گاز بر نحوه صحیح اجرا تاسیسات گاز نظارت می کنند. قطعا اگر مهندسین ناظر گاز اطلاعات کافی در زمینه الزامات مورد اشاره در مبحث هفدهم مقررات ملی ساختمان و نحوه صحیح اجرای این الزامات رو داشته باشند قادر خواهند بود بر حسن اجرای لوله کشی گاز نظارت کرده و جلوی تخلفات در این زمینه گرفته شود. البته با توجه به مسئولیت سنگینی که بر عهده مهندسین ناظر گاز هست مهندسین همواره درحال بالا بردن سطح آگاهی و تجربیات خود هستند. اما وجود تنوع در منابع مقررات و شفاف نبودن الزامات و همچنین عدم وجود دستورالعمل های اجرایی باعث ورود سلیقه های مختلف در بحث نظارت گاز شده که نه تنها بر اجرای صحیح لوله کشی گاز تاثیر منفی خواهد گذاشت بلکه در صورت بروز حوادث مسئولیت جبران خسارت برعهده مهندسین ناظر گاز خواهد بود. در این مجموعه سعی شده با جمع بندی تمامی منابع قابل استناد در بحث نظارت بر لوله کشی گاز و همچنین دستورالعمل های اجرایی در این زمینه یک مجموعه کامل و کاربردی جهت نظارت بر لوله کشی گاز ساختمان ارائه شود. از جمله این منابع مجموعه مباحث مقررات ملی ساختمان از جمله مبحث هفدهم، چهاردهم و شانزدهم و در کنار آنها جلد اول و دوم نشریه 128هستند. در آموزش های ویدیویی سعی شده به کمک تصاویر واقعی نکات مهم در بحث نظارت آموزش داده شده و در کنار این آموزش ها در هر بخش کاملترین چک لیست نظارتی که می تواند تضمین کننده حسن اجرای لوله کشی گاز باشه ارائه شود.

تعداد مثال ها

تعداد دقیقه های آموزش

تعداد پشتیبانان

%

رضایت کاربران

نظارت بر لوله کشی گاز بخش آشنایی با مسؤلیت ها و اقدامات اولیه نظارت گاز

◄ آشنایی با انواع نظارت و اجرای لوله کشی گاز
◄ تعریف مسؤلیت ها در سیستم لوله کشی گاز
◄ آشنایی با لوازم مورد نیاز مهندس ناظر گاز
◄ آشنایی با علمک استاندارد
◄ آشنایی با رگلاتور
◄ آشنایی با انواع کنتور

شرح دوره

مهندس ناظر قبل از شروع نظارت باید از تمامی قوانین مرتبط با موضوع گاز اطلاع داشته و تسلط کامل بر روی آن ها داشته باشد زیرا اولین اشتباه و سهل انگاری غیر قابل جبران بوده و هر لحظه امکان آسیب دیدن افراد وجود دارد. از این رو مهندس ناظر باید حوزه فعالیتی خود را بطور کامل شناخته و همچنین در خصوص مسئولیت های دیگر افراد دخیل در لوله کشی گاز نیز اطلاع کامل داشته باشد. با مشخص شدن وظایف مربوط به هر یک از افراد دارای مسولیت و همچنین بهره بردار در زمان اجرا و بعد از بهره برداری، در صورت بروز حوادث، سهم هر فرد در میزان خسارت های احتمالی مشخص خواهد بود. در راستای نظارت بر لوله کشی گاز، مهندس ناظر در حین بازرسی نیازمند برخی تجهیزات و ادواتی است، تا بتواند مسولیت خود را به نحو احسنت و با دقت لازم انجام دهد. در این آموزش با انواع مختلف این تجهیزات آشنا خواهید شد. ضمنا مهندس ناظر علاوه بر اطلاعات موجود در مبحث17 و سایر منابع موجود نیازمند شناخت برخی ادوات دیگر گازرسانی همچون علمک، رگلاتور، کنتور و … می باشد که در منابع معرفی شده توضیح کافی وجود نداشته و سعی شده در این آموزش ویدیویی بطور کامل بررسی گردد. ضمنا در گازرسانی به ساختمان ها باید دقت کافی در وجود عملک استاندارد و ایمن وجود داشته باشد و ناظر بایستی شناخت کامل از علمک های استاندارد را داشته باشد و در صورت تایید، مجوز شروع لوله کشی ساختمان را صادر نماید. رگلاتور و کنتور که بعد از علمک قرار می گیرند نیز از دیگر لوازمی است که شناخت آن توسط مهندس ناظر الزامی است. در این آموزش ویدیویی سعی شده به کمک تصاویر واقعی نکات مهم در بحث نظارت آموزش داده شده و در کنار این آموزش ها در هر بخش کاملترین چک لیست نظارتی که می تواند تضمین کننده حسن اجرای لوله کشی گاز باشه ارائه شود.

ویدیو  معرفی بخش اول

نظارت بر لوله کشی گاز طبیعی بخش آشنایی با لوله ، اتصالات و لوازم استاندارد

◄ شناخت انواع لوله گاز و استاندارد آنها
◄ شناخت انواع اتصالات استاندارد آنها
◄ شناخت انواع شیر گاز
◄ آشنایی با عایق کاری لوله

شرح دوره

در سیستم لوله کشی ساختمان اولین پارامتر ، بررسی لوله و سایر لوازم مصرفی در آن میباشد. این لوازم حتما باید دارای استاندارد مشخص شده در مبحث 17 ساختمان داشته باشند.لوله و اتصالات و همچنین شیرهای گاز دارای قطرهای مختلف است. مهندس ناظر باید بتواند لوله و اتصالات غیراستاندارد را تشخیص بدهد این درحالی است که برخی لوله ها بدلیل شباهت زیاد بهم بصورت ظاهری قابل تفکیک نمیباشد و مهندس ناظر باید علاوه بر بررسی ظاهری ، آزمایش های مربوط به استاندارد آنها را بررسی و در نهایت آنها را برای استفاده در لوله کشی تایید نماید. همچنین ناظر باید بداند شرایط مجاز انواع لوله و اتصالات و یا لوازم دیگر چیست و طبق آن دستور اجرا را بدهد. در برخی موارد اجرای لوله کشی نیازمند حفاظت لوله از خوردگی و عایق کاری میباشد در این موارد حتما رنگ پرایمر و نوارهای عایق مورد استفاده شده حتما باید دارای استاندارد باشند

ویدیو معرفی بخش دوم

نظارت بر لوله کشی گاز بخش آشنایی جوشکاری لوله های گاز

◄ آشنایی با جوشکاری قوس الکتریکی
◄ آشنایی با لوازم جوشکاری
◄ آشنایی با انواع الکترود استاندارد
◄ آشنایی با نحوه صحیح جوشکاری
◄ آشنایی با انواع عیوب جوشکاری
◄ آشنایی با نحوه بررسی و آزمایش جوش ها

شرح دوره

در لوله کشی گاز جوشکاری توسط شرکت مجری انجام میگردد ولی نظارت بر سیستم لوله کشی گاز بعهده مهندس ناظر است و در نهایت باید مهندس ناظر سیستم لوله کشی آن را تایید نماید. از این رو باید به نحوه صحیح جوشکاری آشنایی کافی داشته باشد. و بتواند ایرادهای احتمالی در جوشکاری را شناسایی و به مجری دستور اصلاح آن را بدهد. حتی مهندس ناظر در مواردیکه صلاح بداند میتواند دستور آزمایش های غیر مخرب جهت بررسی دقیقتر جوش مورد نظر را داده و مجری نیز باید طبق آزمایش مورد نظر انجام دهد.
در آموزش های ویدیویی سعی شده به کمک تصاویر واقعی نکات مهم در بحث نظارت آموزش داده بشه و در کنار این آموزش ها در هر بخش کاملترین چک لیست نظارتی که می تواند تضمین کننده حسن اجرای لوله کشی گاز باشه ارئه شود.
در این ویدیو در خصوص آشنایی با جوشکاری صحیح طبق سر فصل های زیر آموزش های لازم ارائه می شود.
ابتدا به بررسی جوشکاری لوله های گاز و لوازم مورد نیاز حوشکاری پرداخته و با توجه به اهمیت بکارگیری الگترودها ی استاندارد و نحوه جوشکاری را بطور کامل توضیح داده شده است. در ادامه به بررسی جوش ها و شناسایی عیوب ظاهری آنها را پرداخته و در نهایت روشهای بررسی دقیق جوش توسط آزمایش های غیر مخرب آشنا خواهید شد.
در پایان با نکات اجرایی و نظارتی در بحث جوشکاری لوله کشی گاز بطور کامل آشنا خواهید شد.

ویدیو معرفی بخش سوم

پشتیبانی علمی از این بسته در سایت Mohandesbartar.ir انجام می گیرید