انتخاب صفحه

آموزش نظارت ساختمان مخصوص مهندسین عمران نظام مهندسی ساختمان

بخش ها: 11
سطح: پیشرفته
مدرس: مهندس سید حسین حاجی آبادی
کد فایل: NHH1100
مدت زمان: 10 ساعت 10 دقیقه

سید حسین حاجی آبادی : مهندس ناظر و محاسب سازمان نظام مهندسی ساختمان – مدرس دانشگاه

تالیف گروهی ، پشتیبانی تلفنی

برنامه ریزی ، تدریس و بازبینی فیلم ها توسط گروهی از اساتید و دانشجویان انجام میشود تا خطاهای احتمالی را به حداقل برسانیم. همچنین در پاسخ به سوالات شما گروهی از متخصصین به شما کمک می کنند.

دانلود آنی/ ارسال سریع

لینک های دانلود بلافاصله پس از ثبت سفارش به پنل کاربری شما اضافه می شود و لینک دانلود به ایمیل شما هم ارسال میشود در صورت خرید پستی ارسال پستی به همراه کد رهگیری مرسوله در اولین ساعت اداری روز انجام می شود

بازگشت وجه در صورت نارضایتی

دوره ها در آموزش برتر به صورت گروهی مورد بازبینی قرار می گیرد. همچنین از کیفیت دوره های ارائه شده در آموزش برتر مطمئن هستیم در صورت نارضایتی وجه واریزی شما با احترام برگشت داده می شود.

تعداد مثال ها

تعداد دقیقه های آموزش

تعداد پشتیبانان

%

رضایت کاربران

معرفی ناظر، عقد قرارداد و شروع به کار در نظارت ساختمان

◄ آشنایی با نحوه معرفی ناظر و ارجاع کار
◄ آشنایی با اقدامات مهم قبل از تایید کار و عقد قرارداد
◄ آشنایی با نحوه عقد قرارداد نظارت ساختمان
◄ آشنایی با برگ تعهد نظارت ساختمان
◄ آشنایی با اقدامات مهم قبل از صدور مجوز شروع به کار

شرح دوره

وظایف مهندس ناظر ساختمان در عین ساده بودن دارای مسئولیت‌ها و عواقب بسیاری است،که مهندسان ناظر عمدتاً از این مسئولیت بی‌خبر بوده و خود را در معرض مسئولیت‌های اداری و حقوقی و انتظامی قرارمی دهند. وظیفه مهندس ناظر فقط نظارت بر اجرای بنای در حال احداث نبوده و شرح وظایف و مسئولیت‌های بسیاری را دانسته یا ندانسته برعهده‌گرفته‌اند. تعداد زیادی از مهندسین و ناظرین ساختمان درک صحیحی از مفاهیم و مطالب موجود در آیین نامه ها، نشریات و مقررات ملی ساختمان ندارند و شاید این به دلیل عدم ارائه عکس¬های اجرایی و یا شاید عدم تجربه کافی در اجرا و نظارت باشد که نتیجه آن ساخت و سازهای غیر اصولی، نا ایمن و بی¬کفایت خواهد بود. همچنین درصد زیادی از مهندسین در بدو ورود به حوزه نظارت و اجرای ساختمان، با اصول اجرایی و نظارت آشنایی چندانی ندارند.
در آموزش جامع نظارت ساختمان سعی بر آن است که شما مهندسان ناظر را با اصول کلی و نکات فنی، حقوقی و آئین نامه¬ای نظارت بر ساختمان آشنا کنیم. نکات فنی ،آئین نامه ای و ایمنی از شروع کار نظارت یعنی عقد قرارداد نظارت تا پایان کار مانند اقدامات قبل از صدور مجوز شروع به کار، نظارت بر تخریب، گودبرداری و …و نکات حقوقی که ممکن است یک مهندس ناظر به دلیل عدم آگاهی و تسلط بر این نکات، دچار عواقب و تبعات گاه بسیار سنگین و جبران ناپذیر آن ها شود. در واقع هدف ما از این آموزش ترسیم مسیری شفاف و روشن از نظارت ساختمان از آغاز تا پایان است تا شما مهندس ناظر بدون استرس و نگرانی وارد بازار کار شده و از سردرگمی اولیه ناشی از کم تجربگی و کم اطلاعی رهایی پیدا کنید.
در فصل اول این آموزش یعنی معرفی ناظر، عقد قرارداد و شروع به کار سعی بر آن است که شما را با پیش مقدمات نظارت بر ساختمان از عقد قرارداد تا مرحله تخریب ساختمان آشنا کرده و اقدامات قبل از صدور مجوز شروع به کار عملیات ساختمانی را به شما آموزش دهیم.

ویدیو  معرفی بخش اول

گزارش نویسی و مستندسازی در نظارت ساختمان

◄ آشنایی با راهکارهای مصون سازی مهندسان ناظر
◄ آشنایی با اهمیت مستندسازی و انواع مستندات ساختمانی
◄ آشنایی با انواع گزارشات و اهمیت گزارش نویسی
◄ آشنایی با نحوه نگارش گزارشات مرحله ای
◄ آشنایی با نحوه نگارش گزارش تخلفات
◄ آشنایی با نحوه نگارش گزارش پایان کار

شرح دوره

طبق قوانین شهرداری و نظام مهندسی، وظیفه کنترل عملیات اجرایی با مجموعه مقررات ملی ساختمان، پروانه ساخت و نقشه‌های اجرایی بر عهده مهندسان ناظر قرار دارد. هم¬چنین به علت مشکلات و نواقص متعدد در فرآیندهای ساخت ‌و ساز شهری و آمار بالای حوادث ناشی از کار در این حوزه، نظارت ساختمان‌های شهری را به حرفه‌ای پر مخاطره تبدیل کرده است. از طرفی یکی از راهکارهای مصون سازی مهندسان ناظر در موقع بروز حوادث وجود مستندسازی و گزارش¬های به موقع و مناسب است. بدین جهت گزارش مهندس ناظر به شهرداری از اهمیت بالایی برخوردار است.
در این آموزش سعی بر آن است که شما را با اهمیت گزارش¬نویسی و مستندسازی آشنا کرده و نحوه تنظیم انواع گزارشات را به شما آموزش دهیم.

 

ویدیو  بخش دوم

چک لیست و تجهیز کارگاه در نظارت ساختمان

◄ آشنایی با تعریف چک لیست و اهمیت آن در امر نظارت
◄ آشنایی با اهمیت بایگانی گزارشات و چک لیست ها
◄ آشنایی با اصول حاکم بر یک تجهیزکارگاه خوب

شرح دوره

چک لیست برگه¬ای است که در آن همه مواردی که در هر مرحله باید بازدید شود، ذکر شده است. از آن-جاکه تعداد آیتم¬ها و مواردی که در هر بازدید باید کنترل گردد، زیاد بوده و احتمال فراموشی و از قلم افتادن آن-ها بسیار، همراه داشتن یک چک لیست جامع و کامل در هر نوبت بازدید امری ضروری به نظر می رسد که باعث صرفه جویی در مدت زمان بازدید، تفهیم بهتر مالک یا سازنده با توقعات فنی مهندس ناظر و سادگی کار در مراحل بعدی بازدید می شود. تجهیزکارگاه نیز مربوط به مالک یا سازنده می شود ولی از آنجا که یک تجهیز کارگاهی خوب و اصولی تاثیر زیادی در پیشبرد پروژه و سازماندهی عملیات کاری دارد، آشنایی با آن برای مهندسان ناظر امری اجتناب ناپذیر است.
در این آموزش سعی بر آن است که شما را با اهمیت تهیه چک لیست آشنا کرده و اصول کلی حاکم بر یک تجهیزکارگاهی خوب را به شما آموزش دهیم.

ویدیو معرفی بخش سوم

اقدامات قبل و روش های تخریب در نظارت ساختمان

◄ آشنایی با تعریف عملیات تخریب ساختمان
◄ آشنایی با اقدامات کلی در عملیات تخریب ساختمان
◄ اقدامات قبل از عملیات تخریب ساختمان
◄ انواع روش های تخریب ساختمان

شرح دوره

براساس تعریف مبحث 12 مقررات ملی ساختمان هر اقدامی که مستلزم جدا کردن مصالح ساختمان به منظور حذف، نوسازی، تعمیر، مرمت و بازسازی تمام یا قسمتی از بنا باشد تخریب نامیده می شود. تخریب ساختمانها به عنوان اولین مرحله از ساخت و ساز اثرات متعددی بر محیط شهری و شهروندان می گذارد، از این رو از اهمیت فراوانی برخوردار است. تخریب ساختمان می‌تواند باعث آسیب به افراد و دارایی¬ های عمومی و خصوصی شود و سلامت افراد مرتبط با پروژه را به مخاطره بیاندازد و به محیط پیرامونی و همسایگان آسیب برساند. تحقیقات نشان می دهد که تخریب ساختمان ها به طور کلی به یکی از دلایل استهلاک ساختمان، سوانح طبیعی و حوادث محیطی، تغییر در مسائل اجتماعی-فرهنگی و مسائل اقتصادی و اقتصاد زمین شهری رخ می دهد که در واقع عامل چهارم یعنی مسائل اقتصادی و اقتصاد زمین شهری نقش بسیار موثرتری را نسبت به دیگر دلایل دارد.
در این آموزش سعی بر آن است که شما را با عملیات تخریب ساختمان آشنا کرده، اقدامات کلی قبل از عملیات تخریب و انواع روش های تخریب را به شما آموزش دهیم

ویدیو معرفی بخش چهارم

مراحل انجام تخریب در نظارت ساختمان

◄ آشنایی با مراحل انجام عملیات تخریب ساختمان
◄ آشنایی با نکات فنی برخورد با دیوار مشترک در تخریب
◄ آشنایی با نکات فنی برخورد با تیر مشترک در تخریب
◄ آشنایی با نکات فنی تخریب اسکلت فلزی

شرح دوره

در برخی موارد می‌توان تخریب را چیزی شبیه یک شیوه باستان شناسی دانست. آنجا که نیاز به کنکاش بیشتر دارد. به نوعی می‌توان این طور تصور نمود که تاثیر تخریب به روش‌های دستی آثار مخرب روحی کمتری نسبت به تخریب به روش استفاده از مواد منفجره دارد. لذا با پذیرش این موضوع و اینکه ساختمان را می‌توان در برخی موارد به عنوان یک موجود زنده در نظر داشت، وظیفه مهندسین در صدور مجوز، طراحی و اجرای کار را دو چندان سنگین می‌کند. از این رو و نظر به تخصصی بودن روش‌های اجرایی مختلف، بهره مندی از متخصصین و کارشناسان خبره آموزش دیده که می‌توانند در کاهش خسارات و حوادث نقش بسزایی داشته باشند، لازم است.
در این آموزش سعی بر آن است که شما را با مراحل انجام تخریب آشنا کرده و نحوه تخریب اسکلت فلزی را به شما آموزش دهیم.

ویدیو معرفی بخش پنجم

گودبرداری در نظارت عمران ساختمان

◄ آشنایی با تعریف و هدف گودبرداری
◄ آشنایی با تفاوت گودبرداری و خاکبرداری
◄ آشنایی با جزئیات روش¬های مختلف گودبرداری
◄ آشنایی با نکات اجرایی سازه نگهبان خرپایی
◄ آشنایی با مزایا و معایب سازه نگهبان خرپایی
◄ آشنایی با مراحل گام به گام پیاده سازی سازه نگهبان خرپایی
◄ آشنایی با نکات اجرایی پایدارسازی گود به روش نیلینگ و انکراژ
◄ آشنایی با مزایا و معایب پایدارسازی گود به روش نیلینگ و انکراژ
◄ آشنایی با مراحل اجرایی پایدارسازی گود به روش نیلینگ و انکراژ
◄ آشنایی با محاسبه عمق گودبرداری و ارزیابی میزان خطر گود
◄ ارزیابی خطر گود بر اساس مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان(پی و پی سازی)
◄ آشنایی با اقدامات قابل انجام برای کاهش خطر گود
◄ آشنایی با مسائل ایمنی در گودبرداری ساختمان
◄ آشنایی با مسائل ایمنی ساختمان های مجاور قبل از گودبرداری
◄ اقدامات لازم قبل از شروع گودبرداری
◄ آشنایی با مسائل ایمنی کارگاه در حین گودبرداری

شرح دوره

در سال های اخیر با افزایش تراکم و تعداد طبقات و نیاز به تامین پارکینگ و سایر سطوح خدماتی در ساختمان ها به ویژه در مناطق مرکزی شهرها، عمق گودبرداری نیز بیشتر شده است. گودبرداری اصولا جزء کارهای پیچیده و بسیار خطرناک مهندسی محسوب می شود و به ویژه در گودهای با عمق زیادتر نیازمند بررسی های همه جانبه، دقت و نظارت و در نهایت صرف وقت و هزینه قابل ملاحظه ای است تا جان و مال مردم از این طریق به خطر نیافتد. با این حال عدم آشنایی به اصول فنی، سهل انگاری یا سودجویی منجر به ایجاد حادثه می شود. اهمیت گودبرداری صرفا به لحاظ پیچیدگی های فنی نیست، بلکه نارضایتی شدیدی که ممکن است برای مالکین ساختمان های مجاور به دلیل سوء مدیریت عوامل پروژه به وجود آید، فضای اجرایی پروژه را از حالت عادی خارج کرده و ریسک پروژه را به شدت افزایش میدهد. این بخش از عملیات اجرایی که اغلب سهم کمی از پیشرفت فیزیکی پروژه را به خود اختصاص میدهد، بی شک یکی از مهم ترین مراحل اجرایی پروژه محسوب میشود.
در آموزش گودبرداری در نظارت عمران ساختمان که شامل 5 فصل است، قصد داریم که شما مهندسان ناظر را با اصول کلی و نکات فنی، حقوقی و آئین نامه¬ای گودبرداری در نظارت عمران ساختمان آشنا کنیم. در واقع با پیاده سازی این آموزش، وقوع مخاطرات احتمالی پروژه که ناشی از عدم توجه به موارد اجرایی در پروژه باشد کاهش یافته و مهندس ناظر با اتکاء به آگاهی ایجاد شده، نظارت موثرتری را در طی پروژه و در چارچوب ضوابط و مشخصات فنی اعمال می نماید. هدف ما از این آموزش آشنایی شما با انواع روش های گودبرداری، روش سازه نگهبان خرپایی، روش پایدارسازی نیلینگ و انکراژ به عنوان مرسوم ترین روش ها در پایدارسازی گود، نحوه محاسبه عمق گودبرداری و ارزیابی میزان خطر گود و مسائل ایمنی در گودبرداری است.

ویدیو معرفی بخش ششم

فونداسیون در نظارت ساختمان

◄ آشنایی با تعریف فونداسیون و انواع آن
◄ آشنایی با عوامل موثر در انتخاب نوع فونداسیون
◄ آشنایی با عوامل موثر در ابعاد و عمق فونداسیون
◄ آشنایی با نکات اجرایی قبل از بستن آرماتورهای فونداسیون
◄ آشنایی با محدودیت وصله ها در آرماتوربندی فونداسیون
◄ آشنایی با نکات اجرایی خرک در فونداسیون
◄ آشنایی با نکات اجرایی قالب بندی فونداسیون
◄ آشنایی با نکات اجرایی صفحه ستون در فونداسیون
◄ آشنایی با مسائل و نکات اجرایی ریشه ستون ها و دیوار برشی و حائل در فونداسیون
◄ آشنایی با نکات اجرایی چاله آسانسور در فونداسیون
◄ نحوه تنظیم گزارش مرحله ای فونداسیون
◄ آشنایی با اشکالات رایج در فونداسیون اسکلت فلزی
◄ آشنایی با نکات اجرایی بتن ریزی فونداسیون
◄ آشنایی با مسائل اجرایی قطع بتن ریزی در فونداسیون

شرح دوره

پی، شالوده یا فونداسیون بخشی از ساختمان است که وظیفه انتقال نیرو از ستون ها به زمین و خاک اطرافش را بر عهده دارد. در واقع وظیفه پی انتقال بارهای بخش‌های فوقانی به خاک زیر پی می‌باشد به نحوی که تنش‌های بیش از حد و نیز نشست‌های اضافی ایجاد نگردد. پی ها بر اساس عمق و نوع عملکرد طبقه بندی می شوند. در حالت کلی چنانچه لایه مقاوم در عمق کمی از سطح زمین قرار گرفته باشد، پی در نزدیکی سطح زمین بنا می شود،در غیر این صورت برای رسیدن به لایه مقاوم، عمق پی افزایش می یابد. بر اساس نوع ساختمان و میزان نیروهای وارده، بافت لایه ها، نوع خاک زمین و شرایط آب و هوایی منطقه می توان تیپ و ابعاد فونداسیون را انتخاب و مشخص نمود. در واقع عمق، طول و عرض فونداسیون ها به وزن ساختمان، تعداد طبقات و نوع خاک محل بستگی دارد. چگونگی مطالعات ژئوتکنیک پی بستگی به نوع سازه، بزرگی سازه، اهمیت سازه، انتظارات کارفرما، میزان آشنایی طراح با رفتار خاک، نوع خاک های موجود در سایت و آیین نامه ها دارد.
در آموزش فونداسیون در نظارت عمران ساختمان که شامل 4 فصل است، قصد داریم که شما مهندسان ناظر را با اصول کلی و نکات فنی، حقوقی و آئین نامه¬ای فونداسیون در نظارت عمران ساختمان آشنا کنیم. در واقع با پیاده سازی این آموزش، وقوع مخاطرات احتمالی پروژه که ناشی از عدم توجه به موارد اجرایی در پروژه باشد کاهش یافته و مهندس ناظر با اتکاء به آگاهی ایجاد شده، نظارت موثرتری را در طی پروژه و در چارچوب ضوابط و مشخصات فنی اعمال می نماید. هدف ما از این آموزش آشنایی شما با انواع فونداسیون ها، عوامل موثر در انتخاب ابعاد و عمق فونداسیون، نکات و مسائل اجرایی آرماتوربندی، قالب بندی و بتن ریزی فونداسیون است.

ویدیو معرفی بخش هفتم

نکات اجرایی اسکلت فلزی در نظارت عمران ساختمان

◄ آشنایی با مزایا و معایب اسکلت فلزی
◄ آشنایی با نکات اجرایی اتصال ستون به فونداسیون
◄ آشنایی با نکات اجرایی انواع ستون¬ها
◄ آشنایی با انواع تیرها و شاهتیرها
◄ آشنایی با نکات اجرایی وصله تیرها
◄ آشنایی با انواع اتصالات تیر به ستون و نکات اجرایی آن¬ها
◄ آشنایی با دیوار برشی در ساختمان اسکلت فلزی
◄ آشنایی با انواع ستون¬های فلزی مجاور دیوار برشی و نکات اجرایی آن¬ها
◄ آشنایی با مسائل و نکات اجرایی آرماتورهای دیوار برشی
◄ آشنایی با انواع بادبند در ساختمان اسکلت فلزی
◄ آشنایی با نکات اجرایی بادبند در ساختمان اسکلت فلزی
◄ آشنایی با مسائل فنی کنترل جوش¬ها
◄ آشنایی با اشکالات رایج در ساخت اسکلت فلزی

شرح دوره

اسکلت فلزی متشکل از فولاد، تیر و ستون می باشد. ستون های سازه اسکلت فلزی به دو صورت عمودی و افقی قرار گرفته اند و امروزه پیکر ساختمان های زیادی در سطح شهرهای کشور را پوشش داده اند. بنیادی ترین مصالح به کار رفته در اسکلت فلزی فولاد می باشد که در حال حاضر از پراهمیت ترین مصالح در صنایع ساخت و ساز به شمار می رود. از حائز اهمیت ترین مزایای فولاد که موجب گردیده تا در اسکلت فلزی به کار برده شود مقاومت بالا، جوش پذیری، شکل پذیری، خم پذیری، همگن بودن و ارتجاعیت محسوب می شود. امروزه در تعداد کثیری از سازه ها و ساختمان ها از اسکلت فلزی بهره برده شده تا در برابر هرگونه فشار و عوامل خارجی از استحکام و مقاومت کافی برخوردار باشند. از آن جا که در اسکلت فلزی از جنس فلز بوده و اساسی ترین مصالح به کار رفته در آن فولاد است، خاصیت تغییرپذیری و شکل پذیری آن در طول سالیان سال کم تر بوده و دارای دوام بیشتری نسبت به سازه های بتنی می باشد. در حال حاضر اسکلت های فلزی در انواع متفاوت ساخته و تولید می گردند. انواع اسکلت های فلزی عبارت از پیچ و مهره ای، پرچی، جوشی و… می باشند که اکثر آن ها بر اساس نوع اتصالات بین فلزها طبقه بندی شده اند. به طور مثال، قطعات فلز در اسکلت فلزی جوشی به یکدیگر جوش داده می شوند. و اکثر اتصالات قطعات فلز در اسکلت پیچ و مهره ای به وسیله پیچ و مهره می باشند.
در آموزش نکات اجرایی اسکلت فلزی در نظارت عمران ساختمان که شامل 4 بخش است، قصد داریم که شما مهندسان ناظر را با اصول کلی و نکات فنی، حقوقی و آئین نامه¬ای اسکلت فلزی در نظارت عمران ساختمان آشنا کنیم. در واقع با پیاده سازی این آموزش، وقوع مخاطرات احتمالی پروژه که ناشی از عدم توجه به موارد اجرایی در پروژه باشد کاهش یافته و مهندس ناظر با اتکاء به آگاهی ایجاد شده، نظارت موثرتری را در طی پروژه و در چارچوب ضوابط و مشخصات فنی اعمال می نماید. هدف ما از این آموزش آشنایی شما با مزایا و معایب سازه های اسکلت فلزی، نکات اجرایی اتصال ستون به فونداسیون، نکات و مسائل اجرایی ستون، اتصالات تیر به ستون، بادبند و دیوار برشی است.

ویدیو معرفی بخش هشتم

نکات اجرایی اسکلت بتنی در نظارت عمران ساختمان

◄ آشنایی با مزایا و معایب اسکلت بتنی
◄ آشنایی با نکات اجرایی آرماتوربندی اسکلت بتنی
◄ آشنایی با نکات اجرایی خم و برش میلگردها
◄ آشنایی با نکات نظارتی وصله میلگردها
◄ آشنایی با مسائل فنی و اجرایی آرماتوربندی پله و دیوار برشی
◄ آشنایی با نکات اجرایی قالب بندی اسکلت بتنی
◄ آشنایی با نکات نظارتی قالب بندی پله و دیوار برشی
◄ آشنایی با نکات نظارتی بتن ریزی اسکلت بتنی
◄ آشنایی با مهم ترین نکات آماده سازی قبل از بتن ریزی
◄ آشنایی با انواع روش های تراکم بتن
◄ آشنایی با مسائل و نکات اجرایی تراکم بتن
◄ آشنایی با انواع روش های عمل آوری بتن
◄ آشنایی با نکات اجرایی عمل آوری بتن
◄ آشنایی با مهم ترین نکات نظارتی بتن ریزی در هوای گرم و سرد
◄ آشنایی با نکات و مسائل فنی قالب برداری و زمان آن

شرح دوره

سازه بتنی سازه‌ای است که در ساخت آن از بتن یا به طور معمول بتن آرمه (سیمان، شن، ماسه و فولاد به صورت میلگرد ساده یا آجدار) استفاده شده باشد. در ساختمان در صورت استفاده از بتن آرمه در قسمت ستون‌ها و شاه تیر‌ها و پی، آن ساختمان یک سازه بتنی محسوب می‌شود. اجرای اسکلت بتنی، از جمله بزرگترین نقاط ضعف در صنعت ساختمان سازی ایران می باشد. متاسفانه در شرایط حاضر، برای مهندسین ناظر امکانی برای تغییر روش های اجرای اسکلت بتنی، وجود نداشته و این امر، تنها با اتخاذ تدابیری گسترده، توسط نهادهای رسمی متولی ساختمان سازی در ایران محقق خواهد شد. در این نوشتار تلاش خواهد شد تا با ارائه روش هایی ساده و قابل اجرا، در شرایط موجود بتوان سازه های بتنی را در حد قابل قبولی کنترل نمود. ستون ها مهم ترین عضو سازه های ساختمانی هستند که در سازه های بتنی، حتی گاها بتن آن ها با روش های دستی ساخته شده و از ارتفاع، با غیر اصولی ترین روش ها، به درون قالب ستون ریخته می شوند. برای کنترل کیفیت بتن در اسکلت بتنی می توان انجام آزمایش تعیین مقاومت بتن را برای سازنده بنا، اجباری نمود. ولی متاسفانه مالکین به خاطر هزینه های آزمایش، از انجام آن طفره رفته و شهرداری ها نیز حمایت لازم را از مهندسین ناظر برای انجام آزمایش به عمل نمی آورند. به جرات می توان گفت که بیش از ۹۰ درصد سازه های بتنی شخصی ساز در ایران، محروم از آزمایش های مرسوم تعیین مقاومت بتن می باشد. در سقف ها، به دلیل حجم بیشترشان، برای مالکین مقرون به صرفه است که بتن را از کارخانه های تولید بتن، با کیفیت مناسب تری تهیه کنند و لازم به توضیح است که کارخانه های تولید بتن از بتن خود نمونه گیری می کنند ولی به طور کلی صحت نتایجشان مورد تردید می باشد. چرا که نمونه های برداشت شده در شرایطی مناسب تر از کارگاه ساختمانی عمل آوری می شوند.
در آموزش نکات اجرایی اسکلت بتنی در نظارت عمران ساختمان که شامل 5 بخش است، قصد داریم که شما مهندسان ناظر را با اصول کلی و نکات فنی، حقوقی و آئین نامه¬ای اسکلت بتنی در نظارت عمران ساختمان آشنا کنیم. در واقع با پیاده سازی این آموزش، وقوع مخاطرات احتمالی پروژه که ناشی از عدم توجه به موارد اجرایی در پروژه باشد کاهش یافته و مهندس ناظر با اتکاء به آگاهی ایجاد شده، نظارت موثرتری را در طی پروژه و در چارچوب ضوابط و مشخصات فنی اعمال می نماید. هدف ما از این آموزش آشنایی شما با نکات نظارتی مراحل مختلف اجرای اسکلت بتنی شامل اجرای تیرها و ستون¬هاست. نکات نظارتی آرماتوربندی، قالب بندی و بتن ریزی تیرها و ستون¬ها، تراکم بتن و روش¬های مختلف عمل آوری آن، زمان قالب برداری و بتن ریزی در شرایط نامساعد.

ویدیو معرفی بخش نهم

نکات اجرایی سقف ها در نظارت عمران ساختمان

◄ آشنایی با پر کاربردترین سقف ها در ایران
◄ آشنایی با نکات فنی عمومی عملیات اجرایی سقف ها
◄ آشنایی با نکات ایمنی عملیات اجرایی سقف ها
◄ آشنایی با فلسفه ایجاد سقف تیرچه بلوک و اجزای آن
◄ آشنایی با انواع سقف های تیرچه بلوک
◄ آشنایی با نکات فنی و اجرایی سقف تیرچه بلوک
◄ آشنایی با نکات مهم نظارتی سقف تیرچه کرومیت

شرح دوره

یکی از اجزای اصلی تشکیل‌دهنده انواع ساختمان‌ها، سقف های بتنی هستند که نقش اساسی آنها انتقال نیـروهای قائم و افقی ناشی از وزن مـرده سقف، سربارها و نیروهای باد و زلزله به تیرها و ستون ها و دیوارهای باربراست. اتصال کلیه اجزای باربر قائم به یکدیگر، موجب تقویت آن ها شده و به این ترتیب، کل ساختمان در مقابل نیروهای وارده، به طور واحد واکنش نشان می‌دهد. نظر به اینکه سقف ها سهم نسبتاً زیادی از قیمت تمام شده ساختمان را به خود اختصاص می‌دهند، طراحان ساختمان، سیستم‌های متنوعی را به منظور هرچه اقتصادی‌تر کردن آنها، ابداع و اجرا کرده‌اند که صرفه‌جویی در مصرف بتن و فولاد، کاهش یا حذف قالب‌بندی، بهبود روش های ساخت و ارتقای کیفیت اجرای محورهای اساسی، کوشش های انجام شده را تشکیل می‌دهند. برای صرفه‌جویی در مصرف بتن و سبک تر کردن وزن سقف، قسمتی از مقطع سقف که در منطقه کششی قرار می‌گیرد، حذف و فقط آن مقدار از سطح مقطع بتن که برای جاگذاری آرماتورهای عرضی و کششی لازم است، باقی گذاشته می‌شود. این روش منجر به طرح دال های مجوف، با پشت‌بند، لانه زنبوری و مانند آنها گردیده است. مصرف بتن در این نوع سقف ها، به حدود مقدار اولیه، و وزن سقف نیز تقریباً به همین میزان کاهش می‌یابد. از طرف دیگر، به علت سبک‌تر شدن وزن سقف ها، در مصرف میلگرد و هزینه اجرای بقیه قسمت های باربر ساختمان، صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای شود.
در آموزش نکات اجرایی سقف ها در نظارت عمران ساختمان که شامل 3 بخش است، قصد داریم که شما مهندسان ناظر را با اصول کلی و نکات فنی، حقوقی و آئین نامه¬ای اجرای سقف ها در نظارت عمران ساختمان آشنا کنیم. در واقع با پیاده سازی این آموزش، وقوع مخاطرات احتمالی پروژه که ناشی از عدم توجه به موارد اجرایی در پروژه باشد کاهش یافته و مهندس ناظر با اتکاء به آگاهی ایجاد شده، نظارت موثرتری را در طی پروژه و در چارچوب ضوابط و مشخصات فنی اعمال می نماید. هدف ما از این آموزش آشنایی شما با نکات نظارتی مراحل مختلف اجرای سقف ها شامل معرفی انواع سقف ها، نکات عمومی و ایمنی عملیات اجرایی سقف ها و نکات اجرایی پرکاربردترین سقف در ایران، سقف تیرچه بلوک است.

ویدیو معرفی بخش دهم

نکات اجرایی سفت کاری، نازک کاری و پایان کار در نظارت عمران ساختمان

◄ آشنایی با تعریف سفت کاری
◄ آشنایی با نکات اجرایی کرسی چینی
◄ آشنایی با نکات اجرایی دیوارچینی
◄ آشنایی با نکات نظارتی مهم سفت کاری
◄ آشنایی با تعریف نازک کاری
◄ آشنایی با نکات اجرایی عایق کاری ساختمان
◄ آشنایی با نکات نظارتی اجرای نما و سقف کاذب
◄ آشنایی با نکات نظارتی مهم نازک کاری
◄ آشنایی با تعریف گواهی پایان کار
◄ آشنایی با ضوابط صدور گواهی پایان کار

شرح دوره

یکی از مهم ترین مراحل ساخت یک ساختمان پس از اجرای اسکلت مرحله سفت کاری می باشد. در مهندسی عمران از این عملیات دو برداشت می شود: تمامی آیتم های سازه ای یک ساختمان شامل کلیه عملیات بتن ریزی، کرسی چینی، بلوکاژ، اجرای تیر و ستون، اجرای سقف و در نهایت دیوارچینی کلیه ساختمان ها. کلیه عملیات دیوار و تیغه چینی ساختمان بهمراه اجرای عنصرهای پایدارکننده دیوارها از قبیل وال پست، نعل درگاه و …. نازک کاری شامل کلیه عملیات اجرایی پس از مراحل سفت کاری بوده که برخی از این موارد عبارت است از: اندودکاری، عایق کاری، سنگ کاری، کاشی کاری، نقاشی، تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی، نصب در و پنجره، عملیات اجرای نما و…. پس از اتمام ساخت بنا، مالک ساختمان می‌بایست نسبت به دریافت جواز پایان کار ساختمان اقدام نماید. برای این کار مالک می‌بایست به مرجع دریافت پروانه ساخت بنا که همان شهرداری‌ها می‌باشند مراجعه نماید و درخواست صدور گواهی پایان کار ساختمانی بدهد.
هدف ما از این آموزش آشنایی شما با نکات نظارتی مراحل مختلف سفت کاری یعنی دیوارچینی و تیغه چینی و مراحل مختلف نازک کاری شامل عایق کاری، نصب پنجره ها و اجرای نماست، در انتهای آموزش جامع نظارت ساختمان نیز ضوابط صدور گواهی پایان عملیات ساختمانی را بیان خواهیم کرد.

ویدیو معرفی بخش یازدهم

پشتیبانی علمی از این بسته در سایت Mohandesbartar.ir انجام می گیرید